500+ informacje, wniosek i załączniki do pobrania.

500+ informacje, wniosek i załączniki do pobrania.

Już za parę dni, za dni parę…

A dokładnie 1 kwietnia 2016 roku rusza program 500+. I nie ważne jaki kto ma do tego stosunek. Jeżeli chcesz skorzystać z tego programu, to ten wpis jest dla Ciebie.

Masz już pobrany i wypełniony wniosek? A może nie chcesz rzucać się na pierwszą falę i wolisz zaczekać? Jeśli tak, to nie ma sprawy. Wszystkie wnioski, które zostaną złożone do 30 czerwca 2016 roku, otrzymają wyrównanie za kwiecień, maj i czerwiec. Natomiast te dokumenty, które będziesz składać od 1 lipca 2016 roku będą uprawniały Cię do otrzymania świadczenia od miesiąca, w którym wniosek został złożony (już bez wyrównania).

Skąd wziąć wniosek?

Wnioski są dostępne w Urzędach Miasta i Gminy oraz w internecie na różnych stronach. Pobrałam dla Was wnioski ze strony ministerialnej i już za chwilkę je opublikuję. UWAGA!!! Pojawili się naciągacze, którzy wyłudzają pieniądze za wnioski.  A wnioski oczywiście są darmowe!!! Ok, to proszę wnioski (jest ich kilka rodzajów, wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada):

 • wniosek pisany w Microsoft Word (uwzględniono do 5 dzieci) – pobierz tutaj
 • wniosek w pdf, edytowalny (możesz od razu w nim wpisywać dane i albo wysłać przez internet albo wydrukować) dla rodziny “mniejszej” do 5 dzieci – pobierz tutaj
 • wniosek w pdf, edytowalny dla rodziny “większej”, powyżej 5 dzieci (do 14) – pobierz tutaj
 • załącznik nr 2 w pdf, edytowalny (dotyczy osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko) – oświadczenie członka rodziny o dochodach innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – pobierz tutaj
 • załącznik nr 3 w pdf, edytowalny  (dotyczy osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko) – oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym – pobierz tutaj
 • załącznik nr 4 w pdf, edytowalny (dotyczy osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko) – oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego – pobierz tutaj

Za chwilę wytłumaczymy sobie jak go wypełnić, ale na razie podam Ci

miejsca, gdzie go możesz złożyć:

 

 • oczywiście w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w Gminnych i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej – tutaj wykaz
 • dodatkowo wnioski można składać w wielu szkołach podstawowych, gimnazjach oraz przedszkolach – zapytaj w sekretariacie czy je przyjmują, jeżeli wcześniej nie otrzymaliście takiej informacji
 • on – line poprzez bankowość elektroniczną w następujących bankach: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA, Eurobank.
 • on – line poprzez stronę internetową ministerstwa: składaj wniosek on – line teraz
 • on – line poprzez stronę internetową ePUAP: masz profil zaufany – składaj teraz
 • on – line poprzez PUE ZUS: masz profil PUE – składaj wniosek

To wydaje mi się oczywiste, ale może nie dla wszystkich. Zanim napiszę jak wypełnić wniosek, to tak naprawdę

kto ma do tego prawo?

Program 500+ to zasiłek wychowawczy zafundowany naszym dzieciom przez nowy rząd. Wszystkim? Nie, nie wszystkim, wbrew wcześniejszym zapowiedziom. Pieniądze należą się na pewno każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku do ukończenia 18 roku życia. A co z pierwszym? Jeśli dochody rodziny nie przekraczają 800 zł netto na osobę w rodzinie, to wtedy Twoje pierworodne dziecię także otrzyma 500 złotych. Jeżeli w Twojej rodzinie wychowujecie dziecko niepełnosprawne, to Wasze dochody nie mogą przekroczyć 1200 zł na osobę. Natomiast w przypadku przekraczania tych kwot, Twoje pierwsze dziecko nie otrzyma nic. Ale kolejne otrzymują co miesiąc do 18 urodzin po 500 złotych netto.

Nie musisz być w związku formalnym, żeby starać się o zasiłek wychowawczy dla Twoich dzieci. Jeśli jesteś rozwiedziony, ale sprawujesz faktyczną opiekę nad dzieckiem (potwierdzoną wyrokiem sądu), to Ty możesz się starać o 500 zł. Ale UWAGA! Jesteś w trakcie rozwodu i nigdzie nie ma zapisane, kto ma sprawować opiekę nad dziećmi? Biegnij szybko składać wniosek!!! Bo kto z rodziców pierwszy, ten lepszy! I właśnie pierwszy wniosek będzie się liczył do przyznania omawianego świadczenia :).

Pojawia się wiele problemów. Na przykład chcesz złożyć wniosek o 500 zł dla pierwszego dziecka i musisz wyliczyć dochód rodziny. Ale nie wiesz gdzie jest Twój mąż. Po prostu wyjechał sobie i nie daje znaku życia lub po prostu zaginął. Jeżeli nie zgłosiłaś tego faktu na policję, to jego dochody będą wliczane. Natomiast jeśli zgłosisz jego zaginięcie, będzie pominięty w wyliczeniach i otrzymasz świadczenie także na pierwsze dziecko.

Pamiętaj, że jeśli w ostatnim roku zmieniła się Twoja sytuacja materialna, też musisz to zgłosić. Bo składając wniosek także na pierwsze dziecko musisz wpisać w dodatkowym załączniku wiadomości z PIT-u za 2014 rok. Jeśli zmiany zaszły w 2015 roku lub w ostatnich trzech miesiącach (np. ktoś z Was stracił pracę, poszłaś na urlop macierzyński), to możesz okazać stosowne zaświadczenia i ubiegać się o zasiłek na pierwsze dziecko.

Dobra, to wypełnijmy ten wniosek krok po kroku:

 

 1. Na początku wpisujesz nazwę i adres organu, który ma Ci przyznać to świadczenie. Będzie to Urząd Gminy lub Urząd Miasta.
 2. Następnie wypełniasz tabelkę ze swoimi danymi (jeżeli to Ty składasz wniosek, a nie partner). Musisz wypełnić wszystkie rubryki. Nie musisz podawać jedynie swojego numeru telefonu.
 3. W kolejnym kroku zaznaczasz czy ubiegasz się o świadczenie wychowawcze 500+ dla pierwszego dziecka czy też nie. Jeżeli nie ubiegasz się o takie świadczenie dla pierworodnego (bo przekraczasz dochód 800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), to składasz TYLKO WNIOSEK BEZ ŻADNYCH ZAŁĄCZNIKÓW. Nie trzeba dołączać ani aktów urodzenia dzieci ani aktu małżeństwa. Chyba, że masz jakieś papiery z sądu (np. potwierdzające przyznanie Tobie opieki nad dzieckiem).
 4. Jeżeli ubiegasz się o świadczenie dla pierwszego dziecka wypełniasz tabelę A i B. Jeżeli jednak starasz się o 500zł na drugie i każde kolejne dziecko, wypełniasz TYLKO tabelę B. Pamiętaj, że tam nie wpisujesz swojego pierworodnego.
 5. UWAGA! Bez względu na to, ile dzieci posiadasz, wypełniasz tylko jeden wniosek. Masz możliwość wpisania 14 dzieci. Jeżeli taki wniosek Ci nie starcza i posiadasz więcej dzieci do 18 roku życia, to chylę czoła i sama chętnie się dowiem, co w takim przypadku. Czy trzeba zmieniać wniosek?
 6. W kolejnym punkcie wpisujemy dane wszystkich członków rodziny. To znaczy niezupełnie wszystkich. Bo jeśli masz dziecko powyżej 25 roku życia, albo młodsze, które jest w związku małżeńskim lub posiada własne dziecko, to to już nie jest twoja rodzina w świetle “Rodzina 500+”. Także wpisujesz tam partnera, z którym wychowujesz dzieci oraz osoby do 25 r. życia. Chyba, że Twoje dziecko jest starsze, ale niepełnosprawne, wtedy również wlicza się jako członek Twojej rodziny. W tym punkcie proszą Cię także o podanie urzędu skarbowego, w którym się rozliczacie, ale to uzupełniacie TYLKO w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko.
 7. Jeśli wychowujesz dziecko niepełnosprawne, wpisujesz jego dane w punkcie 5, ale tylko wtedy jeżeli ubiegasz się o świadczenie na Twoje pierwsze dziecko.
 8. Ubiegając się o 500 złotych dla pierworodnego wypełniasz punkty 6 i 7. Punkt siódmy ma trzy podpunkty, ale pewnie nie wszystkie Cię dotyczą.
 9. W części II wniosku potwierdzasz prawdziwość danych oraz składasz oświadczenie (np. że nie przebywasz za granicą).
 10. Na końcu wpisujesz jeszcze numer rachunku bankowego, na który chcesz mieć przelewane świadczenie wychowawcze oraz wypisujesz wszystkie załączniki, które dodajesz do wniosku.
 11. NIE ZAPOMNIJ O PODPISIE!!!

I to by było na tyle suchych faktów na temat wniosku świadczenia wychowawczego 500+. Za trzy dni startuje machina. Wypełniajcie wnioski i czekajcie na pieniądze. Jeżeli będziecie mieć jakiś problem, to śmiało piszcie, spróbuję pomóc :). Pamiętajcie także (chociaż pewnie niepotrzebnie to piszę), że te pieniądze mają być przeznaczone dla Waszych pociech. Dajcie znać jak szybko zostały Wam wypłacone środki z programu. Znajdziemy rekordzistę i spróbujemy go dodatkowo wynagrodzić :).

Pozdrawiam Was serdecznie.